motto
امروز : دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹

درباره استان خراسان

وضعیت اقتصادی استان

استان خراسان رضوی با وسعتی معادل 116.5 هزارکیلومتر مربع و جمعیتی حدود 6 میلیون نفر، چهارمین استان پهناور ایران و دومین استان از نظر جمعیت در جمهوری اسلامی ایران به شمار می رود.
این استان با اقلیم متنوع و موقعیت ویژه جغرافیایی از قدیمی ترین دوران حیات، بستر فعالیتهای بشری بوده و از این رو کهن¬ترین و طولانی¬ترین راه ارتباطی، معروف به جاده ابریشم با گذر از این سرزمین، شرق عالم را به غرب آن مرتبط میساخته است. مراکز جمعیتی کهن این استان چون طوس، نیشابور و سبزوار، قبل از اسلام تا قرون اخیر از مراکز تاثیرگذار در تاریخ و فرهنگ ایران زمین بوده اند.
موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد در مرکز اتصال خاورمیانه، آسیا و اروپا، بازارداخلی گسترده با جمعیت 75 میلیونی در حال رشد و همچنین دسترسی سریع به بازارهای کشورهای همسایه با قریب بر سیصد میلیون جمعیت، ذخیره عظیمی از نیروی انسانی آموزش دیده، کارا و با صرفه اقتصادی متنوع، شبکه ای از زیر ساخت های توسعه یافته در سراسر کشور در حوزه های مخابرات، انرژی و حمل و نقل جاده ای و ریلی، ذخایر عظیم انرژی در کشور و هزینه های پایین تولید و خدمات عمومی، برخورداری از آب و هوای چهار فصل بعنوان مزیتی برای انجام فعالیت های کشاورزی در سراسر استان و در تمام فصول، برخورداری از مرز مشترک و طولانی این استان با دو کشور افغانستان و ترکمنستان، قرارگیری دو منطقه ویژه اقتصادی سرخس و دوغارون، وجود معادن غنی و فعالیت بیش از شش هزار واحد صنعتی در استان، مزیت ترانزیت و نیز حضور سالانه 25 میلیون زائر و گردشگر داخلی و خارجی از مهم‌ترین ظرفیت‌هایی است که سبب¬ساز تعامل اقتصادی این استان با 80 کشور جهان شده است.
خراسان رضوی هرچند از جاذبه‌ های بسیار تاریخی و گردشگری برخوردار می باشد اما وجود مرقد مطهر امام هشتم شیعیان، علی‌ابن موسی‌الرضا (ع) که یکی از باشکوه ترین بناهای آرامگاهی سراسر جهان اسلام به شمار می رود، مهمترین انگیزه سفر به این استان است. این بارگاه روحانی و ملکوتی در شهر مقدس مشهد که مرکز استان و دومین شهر پر جمعیت ایران است، هرساله میلیونها زائر از سراسر کشور و صدها هزار مسافر از کشورهای دیگر را به خود می خواند و استان خراسان رضوی را به بزرگ ترین قطب توریسم مذهبی ایران تبدیل ساخته است.
وجود 2500 جاذبه گردشگری در استان،273 اثر تاریخی، فرهنگی، طبیعی و…، آرامگاه مشاهیری چون فردوسی، خیام، عطار، شاهکارهایی از معماران متبحر ایرانی در پنج صحن حرم مطهر و موزه های بسیار جذاب آستان قدس رضوی ، برخورداری از 10 درصد موزه های کشور، 33 منطقه نمونه گردشگری، 70 رشته از صنایع دستی و جمع شدن بیش از 50 درصد از مراکز اقامتی کشور در این استان، 300 آژانس مسافرتی، و… نشانه هایی از وجود قابلیتهای فراوان سرمایه گذاری در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی است.
افزون بر این، برخورداری از 20 مرکز درمانی فعال در حوزه گردشگری سلامت، این استان و به صورت ویژه شهر مشهد را پذیرای تعداد کثیری از بیماران کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، عراق، افغانستان و آسیای میانه کرده و این استان را به قطب درمانی شرق ایران و مقصدی ارزان و با کیفیت برای گردشگران سلامت تبدیل نموده است.
پس از گردشگری، مهمترین توانمندی استان خراسان رضوی از گذشته های دور در عرصه کشاورزی نمودار است.
استان خراسان رضوی با دارا بودن بیش از 1/1 میلیون هکتار سطح زیرکشت انواع محصولات زراعی و باغی(آبی ودیم) و بیش از14.6 میلیون واحد دامی، تولید بیش از 7/6 میلیون تن انواع محصولات زراعی، باغی و دامی را به خود اختصاص داده که این مهم سهم 12 درصدی از تولیدات کشاورزی کشور را موجب شده و نقش تعیین کننده استان را در تأمین نیازهای حیاتی جامعه، امنیت غذایی، تأمین مواد اولیه مورد نیاز صنایع و ایجاد اشتغال نشان می دهد.
با چنین قابلیتهایی است که استان خراسان رضوی به عنوان یکی از بزرگترین و مهمترین تولید کنندگان محصولات کشاورزی کشور با تولید 90 درصد از کل زعفران جهان، مقام نخست ملی و جهانی در تولید این محصول، رتبه دوم تولید پسته پس از استان کرمان، رتبه نخست تولید گوشت قرمز، رتبه دوم تولید تخم مرغ ، رتبه سوم تولید انار ، شیر و گوشت سفید و رتبه چهارم تولید انگور در کشور را دارا می باشد. افزون بر اینها، خراسان رضوی رتبه نخست در تولید گیاهان دارویی خصوصا زیره سبز را به خود اختصاص داده و با وجود چنین مزیتهایی، سرمایه گذاری در زمینه صادارات این محصولات و توسعه صنایع فرآوری و بسته بندی آنها دارای اهمیت ویژه در این منطقه است. در حال حاضر 42 درصد صنایع کنسروی ، 11 درصد عصاره (کنسانتره ) میوه جات ، 37 درصد آبمیوه ، 55 درصد بوجاری و تصفیه زیره ،65 درصد تصفیه پنبه و 5/7 درصد تولید روغن نباتی کشور مربوط به خراسان رضوی می باشد. علاوه بر آن استان دارای 10 کارخانه تولید شکر و 120 هزار تن سردخانه نگهداری مواد غذایی نیز می باشد.شرایط اقلیمی مناسب خراسان رضوی زمینه تولید انواع بذر غلات ، سیب زمینی ، ذرت ، پنبه ، پیاز و خربزه را فراهم نموده است.
با توجه به اینکه در حال حاضر بیش از 50% محصولات گلخانه ای مورد نیاز استان از سایر استانها تامین میگردد لذا احداث پایانه های صاداراتی محصولات کشاورزی ( گل و گیاه ، پسته و ….) و مجتمع های گلخانه ای جزء فرصتهای سرمایه گذاری استان می باشد.
این استان با داشتن 120 واحد تولیدی فعال در زمینه تولید ادوات کشاورزی، 60 درصد سهم کشور را دارا می باشد و سرمایه گذاری در تولید ماشین آلات کشاورزی را دارای توجیه می کند.
در صنایع تبدیلی با تولید 4.8 میلیون تن ماده خام اولیه مقام اول در عرصه محصولات صنایع لبنی، بسته بندی زعفران، فرآوری گوجه فرنگی و فرآوری پسته را دارد.

اما خراسان رضوی گذشته از رونق کشاورزی، در عرصه صنعت نیز پیشتاز است. این استان با وجود بیش از 6000 واحد صنعتی، رتبه چهارم توسعه یافتگی صنعتی ایران را به خود اختصاص داده و با دارا بودن 350 واحد فعال قطعه سازی که زمینه تولید سالیانه نزدیک به 150 هزار دستگاه انواع خودرو را فراهم می سازند، قطب دوم صنعت خودروسازی کشور به شمار می رود. همچنین درتولید برخی اقلام ازقبیل قند وشکر ، کمپوت وکنسرو ، قطعات خودرو ، خودرو سواری ، فرش ماشینی ، فراورده های لبنی ، نوشابه وبسته بندی زعفران نیزدارای رتبه برتر درسطح کشور می باشد .
وجود شهرکها و نواحی صنعتی در اکثر شهرستانهای این استان و فعالیت بیش از 730معدن با ذخیره 6/2میلیارد تن و استخراج سالانه 23 میلیون تن مواد معدنی همچون سنگ آهن، آهک، کرومیت و سیلیس، سنگ تزئینی، مس و گچ از جمله توانمندیهای این استان در عرصه معدن می باشد.
تولیدات صنایع معدنی همچون شمش فولاد با 1.2 میلیون تن، انواع سیمان با 6.7 میلیون تن، کاشی و سرامیک با 30 میلیون متر مربع، ظروف چینی با 35500 تن و دهها طرح بزرگ صنعتی در زمینه تولید شمش فولاد، سیمان، کاشی گرانیتی، طلا و مس و آهن که توسط بخش خصوصی در سطح استان در حال اجراست، نشان از ظرفیت بالای سرمایه گذاری در حوزه صنایع معدنی دارد.
هم اکنون بیش از دویست هزار واحد تجاری در استان فعالیت دارند و تنها در کلانشهر مشهد حدود چهار میلیون متر مربع زیربنای تجاری قرار گرفته که در این میان مراکز تجاری الماس شرق، وصال، مجتمع تجاری پروما، زیست خاور، برج آلتون به همراه بازار رضا، بازار مرکزی و بازار فردوسی از جمله بزرگترین مراکز تجاری ایران به شمار می آیند.
رشد روزافزون احداث مراکز تجاری، پتانسیلهای سرمایه گذاری در این بخش را به خوبی مشخص می نماید.
در عرصه تجارت خارجی نیز این استان به عنوان دروازه صادرات کالا به آسیای میانه و افغانستان محسوب می-شود و حدود 6 درصد از صادرات غیرنفتی ایران را به خود اختصاص داده است.
برخورداری از 5/7 درصد از شبکه جاده ای بین شهری، قرار گرفتن در کریدورهای بین المللی جاده ای اروپا-قفقاز-آسیا، شرق به غرب و محور ترانزیت شرق و امکان ترانزیت کالا از طریق چهار پایانه مرزی دوغارون، سرخس، باجگیران و لطف آباد از جمله توانمندیهای این استان در حمل و نقل جاده ای است که به جابجایی، واردات، صادرات و ترانزیت کالا از این استان، سهولت بسیاری بخشیده است.
14 درصد از خطوط ریلی ایران نیز در این استان گسترده شده اند که انجام 15 درصد از حجم کل صادرات و واردات ریلی، 83 درصد از حجم کل ترانزیت ریلی کالا و جابجایی نزدیک به 14 میلیون مسافر را مقدور ساخته است.
در زمینه حمل و نقل هوایی نیز با وجود 3 فرودگاه در استان، جابجایی 19 درصد از مسافران داخلی و بین¬المللی ایران در این استان انجام می شود.
این توانمندیها در عرصه حمل و نقل، خود فرصتهایی برای سرمایه گذاری نیز ایجاد کرده¬اند: توسعه فرودگاهها و احداث پارکینگ طبقاتی و مجموعه های تجاری برای آنها، توسعه ترمینال شماره یک و احداث ترمینال شماره 2 راه آهن، توسعه ظرفیتهای ریلی استان با برقی نمودن مسیرها و احداث قطارهای حومه ای، توسعه جاده ای و احداث مجتمعهای رفاهی بین راهی، شهرکهای حمل و نقل چند وجهی و بندر خشک از مهمترین فرصتهای سرمایه گذاری مرتبط با حمل و نقل در استان به شمار می آیند.
استان خراسان رضوی جمعیتی نزدیک به شش میلیون نفر دارد. وجود همین مقدار مشترک تلفن ثابت و سیار در استان و نیز بیش از 300 هزار مشترک اینترنت پرسرعت خانگی و تجاری که از طریق 15 هزار کیلومتر فیبر نوری و بستر کابل مسی از خدمات ارتباطی ICT بهره می برند، از فرصتهای دیگر استان برای مشارکت و سرمایه گذاری در این زمینه می باشد. این فرصتها عبارتند از:
– ایجاد ارزش افزوده بر بستر فیبر نوری و شبکه مسی موجود
– توسعه و بهره برداری از دیتا سنتر شرکت مخابرات
– توسعه و بهره برداری از سرویسهای مخابراتی IMS- NGN-WIFI و OFFLOADING در سطح استان
– بهینه سازی مسیرهای انتقال و ارائه محتوا بر روی بسترهای موجود.
در کنار زیرساختهای مناسب ، این استان دومین قطب جمعیت متخصص و نیمه متخصص ایران را در خود گرد آورده است. هم اکنون بیش از 338 هزار دانشجو در 235 دانشگاه و مرکز آموزش عالی این استان مشغول به تحصیل هستند که از این تعداد بیش از 8000 دانشجو در مقطع دکترا تحصیل می کنند.
افزون بر اینها وجود بیش از 300 شرکت دانش بنیان که در زمینه های پیشرفته ای چون تولید پوست مصنوعی و بافت چربی زنده فعال هستند، رتبه دوم کشور را به خاطر وجود نخبگان، مخترعان و استعدادهای برتر به این استان اختصاص داده که این شاخصه خود نشاندهنده پتانسیل کارآمد و منحصر به فرد نیروی انسانی در استان می باشد.
خراسان رضوی این روزها خود را آماده می سازد تا در سال 2017 با معرفی مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام، پذیرای مسلمانان جهان باشد. این اتفاق فرخنده، همه مسوولان استان را بر آن می دارد تا موجبات رضایت حداکثری مجاوران، گردشگران و زائرانی را که به این استان سفر می کنند، فراهم نمایند.
اجرای طرحهای بزرگ عمرانی همچون خطوط قطار شهری، بوستانها، پارکینگهای طبقاتی، تقاطعهای همسطح و غیر همسطح و پروژه هایی از این دست توسط شهرداری مشهد از جمله اقداماتی است که کلانشهر مشهد را تبدیل به شهری برای زندگیِ توام با آرامش و آسایش برای شهروندان و مسافران تبدیل کرده است.
هم اکنون خط سوم قطار شهری به طول 5/28 کیلومتر با سرمایه مورد نیاز 50 هزار میلیارد ریال و پروژه های فضای سبز شهری همچون بوستان خورشید، پارک خطی چهل بازه، بوستان وکیل آباد و بهار هرکدام با سرمایه مورد نیاز 5000 میلیارد ریال، آماده سرمایه گذاری می باشند.
با توجه به کهنسال بودن شهر مشهد و وجود 25 درصد بافت فرسوده شهری یکی از سیاستهای مهم مدیریت شهری در سالهای اخیر، تسهیل شرایط سرمایه گذاری در راستای بازسازی و نوسازی بافتهای فرسوده بوده است.
اصلاح بافتهای فرسوده آبکوه در منطقه یک شهری ، ثامن در اطراف حرم مطهر و حر عاملی در مجاورت میدان شهدا از سوی شهرداری مشهد در حال اجرا بوده و زمینه های مناسبی را جهت سرمایه گذاری ایجاد نموده است.
در زمینه انرژی نیز زیر ساختهای مناسبی در استان شکل گرفته است . میزان تولید انرژی نیروگاه ها با ظرفیت منصوبه 5160 مگاوات و قدرت عملی 4132 مگاوات(در لحظه پیک) به 22703 میلیون کیلو وات ساعت رسیده است.این استان دارای منابع مستقل گاز طبیعی در میادین خانگیران وگنبدلی سرخس دارای یک درصد ذخایر گازی کشور ، 9/8 درصد استحصال گاز کشور می باشد.
وجود نمایندگی وزارت امور خارجه در استان با هدف تسهیل و تاثیرگذاری در امر ارتباطات استان با کشورهای منطقه و سایر کشورهای جهان ،حضور نمایندگی 9 کشور در استان ،امکان صدور روادید 45 روزه در فرودگاه بین المللی مشهد برای گردشگران و فعالان اقتصادی خارجی در حالی که صدور روادید در سایر مبادی ورودی کشور فقط برای 15 روز امکانپذیر است از جمله تسهیلات مناسب برای سرمایه گذاران خارجی است.
مرکز خدمات سرمایه گذاری در استان به ریاست استاندار تشکیل گردیده و در تمام نهاد ها و دستگاه های دولتی استان دارای نماینده تام الاختیار بوده و به صورت رایگان و خدمات زیر یک سقف در کمترین زمان به حل مشکل سرمایه گذاران ، ارائه مشاوره به آنها و پیگیری امور اداری افراد می پر دازد.
مزایا و مشوقهای سرمایه¬گذاری خارجی در ایران
-عدم محدودیت در حجم و درصد مشارکت سرمایه گذاری خارجی
-امکان ثبت شرکت ایرانی با 100 درصد سرمایه خارجی، اعضاء هیات مدیره و مدیر عامل خارجی
– امکان برخورداری از مالکیت اتباع خارجی به نام شرکت ایرانی
–امکان سرمایه¬گذاری در کلیه زمینه های مجاز برای بخش خصوصی
-صدور پروانه اقامت سه ساله برای سرمایه گذاران، مدیران،کارشناسان خارجی و بستگان درجه یک آنها
– عدم سلب مالکیت و ملی شدن و امکان -انتقال اصل سرمایه و سود حاصله از آن به صورت نامحدود
– برخورداری از معافیتهای مالیاتی و گمرکی گسترده
آدرس: مرکزخدمات سرمایه گذاری خراسان رضوی ایران- مشهد – خیابان احمد آباد – نبش طالقانی 15
3تلفن- 5- 8470791
ایمیل:Investment@investinkhorasan.ir سایت: www.investinkhorasan.ir

آمار بازدیدها
تعداد بازدیدکنندگان امروز : 3 | کل بازدیدکنندگان : 340646