motto
امروز : دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹

اخبار

متخصص ایرانی فعال در خارج، بازگشتند

DefaultPic

متخصص ایرانی فعال در خارج، بازگشتند
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، از بازگشت ۸۰ متخصص ایرانی فعال در خارج از کشور به ایران خبر داد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری، سورنا ستاری در حاشیه نشست با فعالان اقتصادی در گفتگو با خبرنگاران درباره فرار نخبگان از کشور با بیان اینکه واژه فرار را نادرست می دانم گفت: تا زمانی که اکوسیستم اقتصاد دانش بنیان را به درستی استفاده نکنیم مشکل همچنان وجود دارد.

وی با بیان اینکه مشکل خروج نیروی انسانی وجود دارد گفت: تا زمانی که ارزش در کشور به این شکل باشد که چند چاه نفت داریم و یا ذخایر هیدروکربنی به چه صورت است و تا موقعی که دانش بومی در صنعت اهمیت نیابد، مشکل خروج و رفتن نیروی انسانی وجود دارد.

ستاری با اشاره به تلاشهای بنیاد ملی نخبگان درباره جذب متخصصان از راه اندازی سامانه ای در این زمینه خبر داد و گفت: از ابتدای امسال سامانه جذب متخصصان خارج از کشور را فعال کردیم و تاکنون بیش از ۱۲۰ نفر در این سامانه ثبت نام کردند و حدود ۸۰ نفر نیز به کشور باز گشته اند.

وی با بیان اینکه این افراد از ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا جذب شده اند درعین حال تصریح کرد: همچنان برخی از افراد از کشور خارج می شوند که بخشی در قالب ادامه تحصیلات می روند.

وی درباره آمارخروج دانشجویان گفت: آمارهای این بخش مربوط به بنیاد ملی نخبگان است و چندان دقیق نیست و آمار ساختاری نداریم.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری درباره شورای فضایی با اشاره به تشکیل جلسات شورای فضایی گفت: سیاستهای گذاری برای پنج سال آینده کشور از مهمترین اهداف این شوراست.

ستاری تاکید کرد: بحث فضایی رابصورت جدی پیگیری می کنیم و معاونت علمی ریاست جمهوری بتازگی وارد این موضوع شده است.

آمار بازدیدها
تعداد بازدیدکنندگان امروز : 5 | کل بازدیدکنندگان : 340648